19 Sierpnia 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Bolesław, Emilia,
Jan, Julian,
Juliusz, Ludwik,
Piotr, Sebald
Do końca roku zostało 135 dni.
Biblioteka poleca...
Generał Władysław Anders - żołnierz czasu pokoju i wojny
Generał Władysław Anders - żołnierz czasu pokoju i wojny

Strona główna
Rywalizacja w słowach
Written by mj   
There are no translations available

Rzadko myślimy o potędze słów.  A jednak nieustannie im ulegamy... Reklamy, kampanie wyborcze, propaganda polityczna to działania przez słowa. Czasem w sposób otwarty, czasem bardziej zakamuflowany, a czasem wręcz oszukańczy. Sprawne posługiwanie się słowem pomaga nie tylko przekonywać, ale i bronić się przed manipulacją. Takich umiejętności uczy retoryka. Krasomówstwo jednak to coś więcej – to mówienie zarówno skuteczne, jak i piękne: poprawne gramatycznie, bogate leksykalnie, wyraziste dykcyjnie, podkreślone intonacją, gestem, mimiką...


Takiego pięknego mówienia oczekuje się od uczestników Ogólnopolskiego Konkursu Krasomówczego im. Wojciecha Korfantego organizowanego przez Związek Górnośląski, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach i Stowarzyszenie Polonistów w Krakowie. 27 października 2015 r. po raz pierwszy przeprowadzone zostały eliminacje lokalne w Oleśnie. Zorganizowały je polonistki z I LO im. Lotników Polskich – Ewa Szczurek, Wioletta Wojczyszyn i Iwona Zygmunt.

            W auli szkoły 24 uczniów zaprezentowało przemówienia na zadany w tym roku temat: Nie wszystko jest na sprzedaż. Młodzi ludzie potrafili przedstawić tak krytyczną ocenę konsumpcjonizmu, jak i niezbywalność wielu wartości decydujących o sensie życia. Przemówienia różniły się przykładami, argumentami, mówcy stosowali odmienne strategie retoryczne. Każde wystąpienie niosło w sobie wiele interesujących treści, ukazywało odmienne style. Publiczność (w tym uczestnicy konkursu) mogła znaleźć ciekawe wzorce przemawiania i mądre przemyślenia.

            Przed niełatwym zadaniem stanęło więc jury. Oceniającym przewodniczył dr Sebastian Taboł – polonista z Zespołu Szkół Ekonomicznych w Opolu i pracownik naukowy Zakładu Bohemistyki na Uniwersytecie Wrocławskim. Pozostali jurorzy to Maria Mitrenga – pierwsza Przewodnicząca Oleskiej Rady Seniorów, współpracująca ze społecznością szkolną LO w Oleśnie przy wielu różnych działaniach wspierających twórczość uczniów czy propagujących kulturę, emerytowana polonistka – oraz ksiądz Maciej Poznalski – z racji swego powołania - praktyk retoryki.

            Ostatecznie I miejsce zajął Piotr Jackowski (I LO w Oleśnie), II – Aleksandra Kokot (PG nr 1 w Oleśnie), III – Weronika Przewała (I LO w Oleśnie), IV – Natalia Baumert (PG nr 1 w Oleśnie). Oprócz zwycięzców do eliminacji regionalnych zakwalifikowani zostali (w kolejności alfabetycznej): Monika Czapla (ZSP w Dobrodzieniu), Natalia Majchrzak, Roksana Rzepka, Julia Słowik i Natalia Wojczyszyn (wszystkie – I LO w Oleśnie). Julia Słowik otrzymała również nagrodę publiczności.

            Kolejny etap rywalizacji już 29 października w Zespole Szkół Ekonomicznych w Opolu.

 
Liceum.Mojeolesno.pl
© 2007-2010 Zesp Szk w Olenie - Olesno, ul. Sdowa 2