21 Lipca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop,
Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 164 dni.
Biblioteka poleca...
Być nauczycielem
Być nauczycielem

Strona główna
Spotkanie z Afryką
Written by mj   
There are no translations available

W dniu 28.09.2015 r. nasze liceum odwiedziła zeszłoroczna absolwentka - Ola Tobiś. Na ósmej godzinie lekcyjnej w  szkolnej auli spotkała się z uczniami, by opowiedzieć o swojej podróży do Afryki. Wyprawę  przedstawiła przy pomocy prezentacji multimedialnej, nagrań i zdjęć. Ola odwiedziła Maroko, Saharę Zachodnia, Mauretanię, Senegal i Gambię. Cała wędrówka - ponad 8000 km - trwała półtora miesiąca.

Rok wcześniej Ola już odbyła wielką podróż – autostopem do Maroka. Tegoroczna podróż była więc swego rodzaju kontynuacją. Tym razem towarzyszył jej Rachid – przyjaciel na stałe mieszkający właśnie w Maroku.

            Autostop jako sposób podróży daje specjalne możliwości. Po pierwsze dociera się do miejsc, do których nie dojeżdżają autokary pełne turystów. Po drugie pozwala poznać mieszkańców  odwiedzanych krain, ich kulturę i zwyczaje. Można sporo dowiedzieć się o tym, jak mieszkają, jak żyją i jak widzą świat.             

            Podróżniczka bardzo ciekawie opowiadała i wyczerpująco odpowiadała na wszystkie zadane jej pytania. Starała się przybliżyć to, co widziała i czego doświadczyła. Nie było to łatwe, bo większość z uczestników spotkania nigdy nie była w tych rejonach i nie zna tamtejszej kultury.

            Szczególnie interesujące były kilkuminutowe filmiki z afrykańskich wesel. Dało się dzięki nim zauważyć pozycję kobiet w społeczeństwach tego kontynentu,a także pewne aspekty kulturowe, w tym m. in. traktowanie obcych.

            Ola wraz ze swoim towarzyszem podróży podawali się za parę, aby zmniejszyć koszty, wynajmując jeden pokój zamiast dwóch. Trzykrotnie byli wyrzucani z hotelu, ponieważ nie mieli dowodu potwierdzającego ich rzekome małżeństwo... Zmniejszanie kosztów było oczywiście ważne, jednak ważniejszym powodem była kultura odwiedzanych krajów mówiąca, że obcy sobie mężczyzna i kobieta nie mogą razem podróżować. „Mieliśmy tylko 2 opcje – stwierdziła Ola - albo jesteśmy rodziną (jednak Rachid nie pasował ani na mojego ojca, ani na brata, ani syna ;) ), albo małżeństwem - i tak też się stało na potrzeby tego wyjazdu”.

Takie m. in. trudności mogą napotkać Europejczycy w krajach, w których obowiązują surowe zasady islamu. Jak jednak Ola zauważyła, wszędzie spotykali dobrych ludzi, dzięki którym cała podróż przebiegła bezpiecznie i zakończyła się szczęśliwie. Wielokrotnie doświadczyli afrykańskiej  gościnności zwykłych ludzi, którzy oferowali im noclegi, posiłki, a nawet – jak już było wspomniane wyżej – zapraszali na wesela...

            Ola opowiadała także, jak przygotowywała się do wyjazdu, o koniecznych szczepieniach i, co niezwykle istotne, o kosztach.

            Spotkanie zakończyło się gorącymi brawami. Oli podziękowała pani Edyta Wesołowska, której z kolei należą się nasze podziękowania za zorganizowanie tego ciekawego spotkania. Pani profesor zapowiada kolejne. Już na nie czekamy! Być może wśród zaproszonych gości znów będzie Ola z opowieścią o kolejnej wyprawie...

Iwona Januchta, kl. IId

 
Liceum.Mojeolesno.pl
© 2007-2010 Zesp Szk w Olenie - Olesno, ul. Sdowa 2