24 Lutego 2018
Piotr
Strona główna arrow Zamówienia publiczne arrow Licealistki w Arnsbergu
Licealistki w Arnsbergu

W dniach od 30.10 do 06.11.2012 roku jedenaście uczennic I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie wraz z opiekunkami, Gabrielą Janicką i Joanną Meryk, brały udział w wymianie młodzieży z zaprzyjaźnionym Mariengymnasium z Arnsberga.

W zeszłym roku to uczniowie LO gościli u siebie kolegów Niemiec, w tym roku to oni byli gośćmi. ‘Miałam wiele obaw jak zostanę przyjęta przez niemiecką rodzinę jednak zupełnie niepotrzebnie’ mówi Laura Kniejska jedna z uczestniczek. Program przygotowany przez gospodarzy był bardzo napięty.

‘Zwiedziliśmy Bonn oraz przebyliśmy wspaniałą podróż w czasie w Domu Historii’- relacjonuje Weronika Szklorz która była gościem u koleżanki, którą w zeszłym roku przyjmowała u siebie. Ogromne wrażenie na dziewczętach zrobiła katedra w Kolonii, przy której obowiązkowo zrobiły sesję zdjęciową. Jedną z największych atrakcji było jednak spotkanie na ulicy w Dortmundzie Matsa Hummelsa, piłkarza Borussi Dortmund (i oczywiście kolejna sesja zdjęciowa z przystojnym piłkarzem). Wymiana ta nie była tylko wycieczką krajoznawczą, ale okazją do podszkolenia języka niemieckiego, zawarcia nowych znajomości lub pielęgnowania tych starych.

W  Arnsbergu nie było czasu na nudę! Po oficjalnych atrakcjach przygotowanych przez szkołę, wieczorami spotykaliśmy się w małych grupkach lub wychodziliśmy do kina. ‘W wymianie młodzieży brałam udział pierwszy raz i jestem mile zaskoczona, wyjazd był bardzo udany i chętnie wzięłabym udział w czymś takim jeszcze raz.’ uśmiecha się Melanie Kandzia. Wyjazd mimo tego, że był krótki przyniósł wiele wrażeń i pozostawił wspaniałe wspomnienia. Uczestnicy będą się starać utrzymać kontakt z kolegami z Niemiec, bo jak sami twierdzą - warto.

Wymiana została dofinansowana przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży, której składamy serdeczne podziękowania.

Sandra Lubojańska