22 Lutego 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Małgorzata, Nikifor,
Piotr, Wiktor,
Wiktoriusz,
Wrócisław
Do końca roku zostało 313 dni.
Wyjazy w teren
Autor: WG   

Obóz ekologiczny

W dniach 17-18 września 40-osobowa grupa uczniów I Liceum Ogólnokształcącego w Oleśnie, realizująca program rozszerzony z geografii, biologii  oraz dodatkowo program z zakresu ochrony środowiska, uczestniczyła w obozie naukowym w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. W czasie zajęć przeprowadziliśmy badania jakości gleb oraz czystości wód Potoku Jawornik, stosując  metody fizyko-chemiczne oraz biotesty. W rezerwacie przyrody w Wąwozie Myśliborskim rozpoznawaliśmy gatunki  i określaliśmy wiek drzew. Mogliśmy podziwiać piękne formy powstałe w wyniku rzeźbotwórczej działalności wody wśród skał powulkanicznych. 

W godzinach popołudniowych nie marnowaliśmy czasu – zwiedziliśmy Kościół Pokoju w pobliskim Jaworze a w drodze powrotnej zwiedziliśmy obóz koncentracyjny Gross-Rosen.

Wyjazd ten dostarczył wielu wrażeń, dopisywały nam humory i pogoda. Obóz był świetną okazją do integracji  również przy ognisku i czasie nocnych rozmów. Uświadomił nam, że nauka nie musi być męcząca i nudna, lecz może być wspaniałą przygodą.

Wyjazd ten  był możliwy przy dużym wsparciu finansowym Starostwa Powiatu Oleskiego. Serdecznie dziękujemy.

LICEALIŚCI W BEŁCHATOWIE

W dniu 7 grudnia 2011 roku młodzież klas III - realizująca zakres rozszerzony z geografii - uczestniczyła w wycieczce przedmiotowej do kopalni i elektrowni w Bełchatowie. Głównym celem zajęć terenowych było poznanie warunków występowania i wydobycia węgla brunatnego, a także znaczenie tego surowca w produkcji energii elektrycznej Polski.

Byliśmy pod wrażeniem ogromu odkrywki Kleszczów. Mieliśmy także wyjątkową okazję zobaczyć „najmłodsze pole wydobycia surowca – pole Szczerców. Z okien autokaru podziwialiśmy najbogatszą wieś w Polsce – Kleszczów. Mogliśmy zaobserwować zmiany środowiska wywołane eksploatacją surowca oraz zapoznać się z jego aktualnym stanem, a także planami rekultywacji terenów pogórniczych. W elektrowni Bełchatów – największej elektrowni w Europie opalanej węglem brunatnym - zapoznaliśmy się z etapami produkcji energii elektrycznej.

Ze względu na wyjątkowość miejsca, specyfikę gospodarki, wycieczka ta na pewno pozostawiła niezapomniane wrażenia.

                               


  MŁODZI GEOGRAFOWIE NA OBOZIE NAUKOWYM W MYŚLIBORZU


            W dniach od 25 do 27 października 2010 roku 35 osobowa grupa młodzieży klas drugich uczestniczyła w obozie naukowym w Centrum Edukacji Ekologicznej i Krajoznawstwa „Salamandra” w Myśliborzu. Celem wyjazdu było rozwijanie zainteresowań naukowych, badawczych związanych z przyrodą poprzez aktywne formy samodzielnego do wiedzy.

           Zajęcia terenowe, laboratoryjne, wycieczki krajoznawcze polegały na pomiarach i wnikliwej obserwacji zjawisk biologicznych, fizycznych i chemicznych. Najwięcej emocji budziły badania czystości wód metodą chemiczną a przede wszystkim metodą analizy jakościowej i ilościowej bezkręgowców. Badania laboratoryjne pozwoliły zrozumieć istotę działania kwaśnych deszczy na rośliny czy też określić cechy wybranych typów gleb.  Listopadowe słońce sprzyjało także wędrówkom krajoznawczym wzdłuż Wąwozu Myśliborskiego oraz na Wzgórze Rataj – stanowiącej przykład wulkanizmu lądowego oraz pomnika przyrody nieożywionej. 

        Czas upłynął w miłej atmosferze, zarówno w czasie zajęć, jak i w czasie długich wieczornych integracyjnych spotkań.

 

 

 
Liceum.Mojeolesno.pl
© 2007-2010 Zesp Szk w Olenie - Olesno, ul. Sdowa 2